Xتبلیغ 1
محل درج تبلیغات شما
حیوانات و باغ وحش :: حیوانات و باغ وحش
حیوانات و باغ وحش
بازدید: 0
تاريخ : 1399/09/03

حیوانات و باغ وحش

باغ وَحش (که مخفف باغ جانور شناسی؛ پارک حیوانات یا حیوانات خانگی نیز نامیده می شود.) محلی برای نگهداری حیوانات (اهلی و وحشی) است. در باغ وحش برای هر حیوانی قفسی را آماده کرده‌اند و اکثراً حیوانات را با جفتشان نگه‌داری می‌کنند؛ و برای برخی حیوانات هم زیستگاه مصنوعی ایجاد کرده‌اند و امکان تماشای جانوران برای عموم مردم وجود دارد.
یک باغ وحش می‌تواند از بخش‌های زیر تشکیل شود:
بخش جانوران آبزی
بخش پرندگان
بخش جانوران دوزیست
و... که تمام اینها بستگی به وسعت مکان باغ وحش دارد.
عکس از قفس شامپانزه ها در باغ وحش شهر ایروان پایتخت ارمنستان
قفس شامپانزه ها در باغ وحش ایروان
باغ‌های وحش در شهرهای بزرگ دنیا به عنوان مراکز پژوهشی جانورشناسی نیز کاربرد دارند. معمولاً قفس‌های حیوانات درنده از میله‌های آهن محکم ساخته می‌شود و گاه نیز در اطراف محوطه زندگی این حیوانات استخرها و دریاچه‌های عمیق می‌سازند. اصطلاح "باغ جانورشناسی" به مطالعه حیوانات اشاره دارد. این اصطلاح از واژه یونانی "ζώον" به معنای "حیوان" و پسوند "λογία-" به معمای "مطالعه ی" گرفته شده است. مخفف "باغ وحش" اولین بار در باغ وحش باغ لندن استفاده شد که در سال 1828 برای مطالعه علمی و در سال 1847 برای بازدید عموم افتتاح شد. فقط در ایالات متحده سالانه بیش از 181 میلیون نفر از باغ وحش ها بازدید می کنند.
پیشینه
ساخت باغ وحش یا مجموعه نگه‌داری حیوانات در یونان، روم، ایران و کشورهای اسلامی پیشینه دارد. جرجی زیدان می‌نویسد: از سرگرمیهای خلفاء گردآوری و نگاهداری حیواناتی امثال شیر و ببر و فیل بود که از وسایل شکوه دربار بشمار می‌رفت. نخستین کسی که در خاندان عباسیان بدین امر (نگاهداری حیوانات) اهتمام کرد، منصور بود که فیل فراوان نگاهداشت و هارون الرشید شیر و ببر و انواع سگ‌ها و میمون‌ها گردآوری کرد،
خمارویه بن احمد بن طولون، باغ ویژه‌ای جهت درندگان داشت و در هر گوشه آن قفس و خانه خاصی جهت هر حیوان ساخته بودند.
عکس از قفس حیوانات در باغ وحش تفلیس پایتخت گرجستان
قفس حیوانات در باغ وحش تفلیس پایتخت گرجستان
نخستین باغ وحش به شیوه جدید باغ‌وحش لندن است که در سال ۱۸۲۸ در لندن بازگشایی شد. امروزه بیش از هزار باغ وحش در جهان وجود دارد.
نخستین باغ وحش به سبک جدید در ایران در زمان ناصرالدین شاه قاجار احداث شد و جایگاه آن باغ لاله‌زار در محل خیابان لاله‌زار کنونی در تهران بوده‌است. بعدها این باغ به فرح‌آباد منتقل و مرکز باغ وحش سلطنتی به‌شمار آمد.